Merhaba
Mesajlarınız      ( yeni )
Fotoğraf Ekle
Üyelik Bilgileri
Şifre Değiştir
Çıkış Yap
Hemşini Tanıyın
Çamlıhemşini Tanıyın
Hemşin Seceresi
Tulum Dinle
Fıkralar
Deyimler
Cemal İnceoğlu
Kazım Tarım
Fotoğraflar
Hemşin Köylerinden Gorunum
Çamlıhemşin Köylerinden Gorunum
Rizde'den Görünüm
HEMŞİNİ TANIYIN / HEMŞİN YEMEKLERİ
EVİCİ OCAKBAŞIEviçi ve ocakbaşı.Tüm ailenin bir arada olduğu,sevgi ile saygının kaynaştığı kuysal mekan.Dört nesil birarada,dünyanın merkezi burası,ana kucağı gibi ocakbaşı,aileyi kucaklıyan yuva.Ocaklar,aile ortamında gönülleri de ısıtırlar.Aile meclisi ocakbaşında toplanır,meseleler burada konuşulup karara bağlanır,yapılacak işlerin iş bölümü burada yapılır.Çoçuklara masallar burada,ocakbaşında anlatılır ve Kaf Dağındaki hayal alemi ocak başına gelerek canlanır ve ateşten yükselen dumanla birlikte insanın başka alemle seyahatı başlar.

KAYMAKTAN ELDE EDİLEN ÜRÜNLERYAĞ :

Biriktirilen kaymak belli bir miktara ulaşınca yayıkla konarak çalkalanır."Yayık vurma"denilen bu işlemin sonucunda kaymak kaymaktaki yağ ve ayran birbirinden ayrılır.Elde edilen yağ,büyük bakır Leğenlere(13)alınır,soğuk su ile iyice yıkanarak ayrandan tamamen arındırılır.Bir miktar tuz ile birlikte yoğurulduktan sonra muhafaza edilmek üzere yağ kadellerine konur.

AYRAN VE AYRAN MİNCİSİ :

Ayran bir kısmı günlük olarak tüketilir.Geriye kalan kısmı,büyük kazanlarda kaynatılarak kestirilir.Tülbentten süzdürülerek ayran mincisi elde edilir. 

DERE BALIKÇILIĞIRize her mevsim bolca sularıyla pek çok dereye sahiptir ve derelerin kolları hemen hemen her tarafı sarmıştır.Rize derelerinde alabalık ve çok az da olsa sazan balığı yaşar.Derelerde balık avcılığı,olta ve saçma ile yapılır.Bir de"sava kesme"metodu vardır:Dere yatağı bazı yerlerde çatallaşarak iki kola ayrılır.Yapılan iş,bir çatalın önünü bir bentle keserek buradaki suyu diğerçatala aktarmak ve suyun azaldığı tarafta balıkları elle yakalamaktır.Bir başka usul de derelerin uygun yerlerine"çaçel"yapmak veya ağ germektir.Son zamanlarda dere yataklarının kirlenmesi ıslahı için dere yataklarındaki büyük taş ve göllerin ortadan kaldırılması alabalıkların üremesini azaltmıştır.Rize derelerinin serin ve berrak suları alabalık üretimine fevkalade elverişlidir.Son yıllarda çoğalan alabalk çiftlikleri Rize'de yeni iş alanı oluşturmaktadır.

MISIR EKMEĞİ      1_ Pleki ateşte kızdırılıyor.        2_ Çevirme ekmeği yapılıyor.

Yöresel yiyeceklerimizin temelinde genellikle mısır ve mısır unu bulunmaktadır.Bunun böyle olması da tabiidir.Eskiden anbarda mısır oldu mu korkacak bir şey yoktu.Evde her zaman ekmek varsa yiyecek de var demektir.Mısır ekmeği pişirmenin iki safhası bulunmaktadır.Biri ekmeğin pişirileceği plekiyi bu işe hazırlamak,ikincisi de ekmek hamurunu yoğurmak.

SEBZE YEMEKLERİ1_ Etli lahana 2_ Turşu kavurma 3_ Pazı tavalisi 4_ Kara lahana haşlaması

   1_Etli lahana dolması:

Malzemeler:

Dört bağ lahana,iki baş soğan,bir su bardağı korkoto,iki kaşık tereyağı veya iç yağı

Yapılışı:

Eritilmiş yağda soğanlar kavrulur.Doğranmış haşlanmış ve süzülmüş lahanalar buna ilave edilir.Suyu,tuzu ve acı biberi konulduktan sonra 20-30 dakika kadar pazı dolması kıvamında pişirilir.Suyu tuzu konurken daha önceden ıslatılmış korkoto da ilave edilir.Korkoto yerine bulgur ve pirinç de konulabilir.

    2_Turşu kavurma:

Malzemeler:

Bir kilo fasülye tuşusu,üç baş soğan veya buna denk presa yaprağı,beş diş sarımsak.iki kaşık tereyağı veya buna denk zeytinyağı.

Yapılışı:

Fasülye turşusu bir gün önceden suya konur,tuzu çıkartılır.Hiç su kalmayacak şekilde elle sıkılır.Soğanlar,ay şeklinde bir tavaya doğranırlar ve zeytinyağı ile penbeleşinceye kadar kavrulurlar.Daha sonra hazırlanan turşu,tavaya ilave edilir,ezilmemiş sarmısak ve az bir miktar biber konarak 10-15 dakika ekmeği ile birlikte yeniyordu.Bir lokma ekmek tavada uzanıyor ve parmaklar yardımıyla bir tutam turşu alınıp ağıza getiriliyor.

     3_Pazı Tavalisi:

Malzemeleri:

Dört bağ pazı üç baş soğan veya buna denk presa,beş altı diş sarımsak,iki kaşık tereyağı

Yapılışı:

Soğanlar halka halka doğranır yağda kavrulur.Haşlanıp süzülen pazılar sıkılarak yağda kavrulmuş soğana ilave edilir.Ezilmiş sarmısak ve tuz konup 10-15 dakika kavrulur.

    4_Kara Lahana Haşlaması:

Malzemeleri:

Altı bağ lahana bir domates büyüklüğünde içyağı,bir kase fasülye,iki kaşık mısır unu,iki kaşık tereyağı,bir kiloya yakın kemik,bir miktar acı biber(lav biberi)

Yapılışı:

Lahana önce yıkanır temizlenir.Daha sonra elle bükülerek doğranır,fasülye ile beraber veya ayrı ayrı haşlanır ve süzülür.Lahana kaynatılıp süzülmezse tadı acı olur.Kazana su koyarak bütün malzeme buna ilave edilir tuzu biberi konur,yarım saat pişirilir.

MUHLAMAMalzemeleri:

Üç tahta kaşığı mısır unu,üç kaşık tereyağı,bir kase tel veren peynir,ılık su ve tuz.

Yapılışı:

Bakır bir tavada tereyağı eritilir.Mısır unu konulup pembeleşinceye kadar kavrulur.Tavaya ılık su ve peynir ilave edilir.Peynirin tuzuna göre tuzu ayarlanır.Hafif ateşte karıştırılarak yağını üzerine verinceye kadar pişirilir.
Site kurucu sahibi Cemal İnceoğlu.
www.hemsinli.com daki hiç bir materyal izinsiz kullanılamaz.